Chat with us, powered by LiveChat Metra Front Speaker Pods with Alpine SPV-65X-WRA Component 2 Way Speakers for 18-22 Jeep Wrangler JL & Gladiator JT | Quadratec Skip to main content
Home » Jeep Audio & Electronics » Speakers » Speaker Pods » Metra Front Speaker Pods with Alpine SPV-65X-WRA Component 2 Way Speakers
Metra Front Speaker Pods with Alpine SPV-65X-WRA Component 2 Way Speakers for 18-26 Jeep Wrangler JL & Gladiator JT
Quadratec Part #: 96087-2061
In Cart Price
Guaranteed Best Price
Temporarily
Out of Stock
Description
Because of the shape of the dash on JL Wranglers and JT Gladiators, it can be difficult to upgrade the original sound systems. Without the Metra Custom Fit Front Speaker Pods, standard speakers simply will not fit. These ABS plastic speaker housings conveniently mount in the factory location and utilize factory grommets and hardware. The Metra Custom Fit Front Speaker Pods accommodate 6in to 6.75in speakers, and include a pair of wiring adapters.
One of the best parts of owning a Jeep is being able to cruise with the top down, but that can make it difficult to hear your music through the factory sound system. Instead of picking between enjoying the sun or your tunes, get the best of both worlds with the Marine Grade (IP55 Rated) Alpine SPV-65X-WRA Component 2 Way Speaker System, which is tuned for your Jeep to maximize sound output and bass response. These easy to install replacement speakers offer premium performance in one convenient package. The SPV-65X-WRA feature a 6.5” woofer and a 1” tweeter, which is a huge upgrade over the factory 4" speaker. Alpine also includes coaxial crossovers that allow the tweeters to be mounted in the center of the speaker grille. Installation is completely plug-n-play, and no modification is required.
Details
Metra Custom Fit Front Speaker Pod Specs:
    Speaker Size: 6in to 6.75in
    Side Specific: Yes
    Internal Volume Left: 171in³
    Internal Volume Right: 178in³
    Speaker Depth: 4in
    Adapter Pigtail Length: 12in
    Sealed Enclosure: With Single Hole for Wiring Grommet
SPV-65X-WRA Replacement Speaker Specs:
    Woofer Diameter: 6-1/2”
    Woofer Cutout Diameter: 5-7/16”
    Woofer Cutout Depth: 2-5/8”
    Tweeter Diameter: 1”
    Peak Wattage: 225 watts
    Root Mean Square (RMS) Wattage: 75 watts
    Frequency Response: 65Hz – 22kHz
    Impedance: 4 ohms
    Sensitivity: 88 dB SPL (1 W @ 1m)
    Waterproof Rating: IP55
Installation Notes
Installation Difficulty:
Skill Level 2 IconLevel 2Intermediate
Installation Time: 1-2 hours
Parts Included
Speaker Pod Parts Included
  • Speaker Pod Pair
  • Wiring Pigtail Pair
Speaker Parts Included
  • 6.5” Speakers Pair
  • 1” Tweeters Pair
  • Speaker Grille Pair
  • Tweeter Adapter Plate Pair
  • Crossover Wiring Pair
Warranty
1 Year Warranty
  • Size: 1" Tweeter, 6 1/2"
  • Location: Dash
  • Shipping Weight: 14
  • Shipping Dimensions: 19in x 12in x 13in (L x W x H)
  • Jeep Gladiator (JT)
  • 2026 Jeep Gladiator (JT)
  • 2025 Jeep Gladiator (JT)
  • Jeep Wrangler 2-Door (JL)
  • 2026 Jeep Wrangler 2-Door (JL)
  • 2025 Jeep Wrangler 2-Door (JL)
  • Jeep Wrangler Unlimited 4-Door (JL)
  • 2026 Jeep Wrangler Unlimited 4-Door (JL)
  • 2025 Jeep Wrangler Unlimited 4-Door (JL)
Share Your Thoughts
Review Summary
5
Based on 1 reviews
Shared Media
Questions
Customer Submitted Photos
Metra Front Speaker Pods with Alpine SPV-65X-WRA Component 2 Way Speakers Reviews