Home » Jeep Audio & Electronics » Stereos » Stinger Off-Road HEIGH10 Digital Multimedia Receiver
Stinger Off-Road STH10JKB HEIGH10 Digital Multimedia Receiver for 07-10 Jeep Wrangler JK
Quadratec Part #: 96103-0001
Stinger Off-Road Part #: STH10JKB
MSRP
Discount
In Cart Price
Guaranteed Best Price
In Stock
Ships today if you order within 3 hours 53 min.
Description
With a massive 10in capacitive touch screen, the Stinger Off-Road HEIGH10 Digital Multimedia Receiver will revolutionize your JK Wrangler with infotainment. The attractive high-resolution, anti-glare, anti-reflective screen offers a stunning display. Using either Apple CarPlay or Android Auto, the feature packed HEIGH10 will greatly improve the audio-visual experience in your Jeep. With audiophile level sound quality, the HEIGH10 has the performance to backup it’s looks. For a smooth, factory look, the RGB backlit buttons can be color matched to your factory illumination. If you want GPS navigation, then the HEIGH10 can be upgraded with the Stinger Off-Road iGo Navigation Card (sold separately).
Details
Stinger Off-Road HEIGH10 Digital Multimedia Receiver Specs:
    Output Power: 4 x 50w
    RCA Audio Outputs: 6 x 4V (with subwoofer control)
    Optical Audio Output: Toslink
    USB Output: 1 x 1.5-Amp
    USB Input: 2
    HDMI Input: 1
    RCA Video Input: 4 (Backup Cameras)
    Apple CarPlay: Yes
    Google Android Auto: Yes
    SiriusXM-Ready: Yes (Vehicle Tuner Sold Separately)
    AM/FM Tuner with PTY: Yes
    Bluetooth Version: 4.2
    Hands-Free Calling and Streaming: A2DP with aptX
    Navigation: With iGo Navigation Card (Sold Separately)
    Equalizer: 15-Band Graphic EQ with 6 User Presets
    Adjustable Crossovers: Hi-Pass Front/Rear & Lo-Pass Subwoofer with 6 User Presets
    Adjustable Time Alignment: Yes, with 6 User Presets
    Adjustable Illumination: RGB
Installation Notes
Installation Difficulty:
Skill Level 3 IconLevel 3Advanced
Installation Time: 3-4 hours
Parts Included
  • HEIGH10 Digital Multimedia Receiver
  • JK Specific Install Kit
Warranty
1 Year Limited Warranty
  • Features: Android Auto, Apple CarPlay, Bluetooth Audio, Hands Free Calling
  • Stereo Type: Stereo With Install Kit
  • Shipping Weight: 11lb
  • Shipping Dimensions: 15in x 14in x 10in (L x W x H)