Chat with us, powered by LiveChat Alpine KTA-200M Mono Power Pack Amplifier with SBV-10-WRA 10in Water Resistant Subwoofer for 07-18 Jeep Wrangler Unlimited JK | Quadratec Skip to main content
Home » Jeep Audio & Electronics » Speakers » Subwoofers » Alpine KTA-200M Mono Power Pack Amplifier with SBV-10-WRA 10in Water Resistant Subwoofer
Alpine KTA-200M Mono Power Pack Amplifier with SBV-10-WRA 10in Water Resistant Subwoofer for 07-18 Jeep Wrangler Unlimited JK
Quadratec Part #: 96087-4551
In Cart Price
Guaranteed Best Price
In Stock
Ships today if you order within 12 hours 27 min.
Description
Big things come in small packages, and this point is proven with the Alpine KTA-200M Mono Power Pack Amplifier. This compact subwoofer amplifier features Alpine’s exclusive dynamic peak power (DPP) technology. DPP allows the KTA-200M to have 400-watt peak power while only measuring 7” x 3.5” x 1.25”. Because of its compact design, the KTA-200M can be mounted to the back of the Alpine iLX-W650 or i407-WRA. Alpine includes a plug and play harness and their PowerStack bracket specifically for this use.
Jeeps are not known for their factory stereo performance, and it can be hard to hear your tunes when driving with the top down. Take back the power with an Alpine 10" Water Resistant Subwoofer. This easy to install upgrade conveniently mounts under the passenger seat and out of the way. It is designed for use with the Alpine MRV-M500 Mono V-Power Digital Amplifier (sold separately). Unlike other aftermarket subwoofers, this Alpine unit is waterproof (IP66 rating), so you do not need to worry about damaging it in a rain storm or on the trail. Alpine backs this sub with a 1 Year Limited Warranty.
Installation Note: The Alpine 10" Water Resistant Subwoofer is designed for use with factory carpet. If your Jeep does not have carpets, additional padding may be required.
Not Compatible with 2-Door Wranglers
Not Compatible with Factory Premium Sound System
Details
Alpine KTA-200M Mono Power Pack Amplifier Specs:
    Product Dimensions: 7” x 3.5” x 1.25” (178mm x 89mm x 32mm)
    Dynamic Peak Power (DPP @ 4Ω): 400 Watts x 1 (14.4V, ≤1% THD+N)
    Root Mean Square (RMS @ 4Ω): 200W x 1 (14.4V, ≤1% THD+N)
    Root Mean Square (RMS @ 2Ω): 200W x 1 (14.4V, ≤1% THD+N)
    Signal to Noise Ratio (S/N): >80dB (@ 10w into 4 Ω)
    Total Harmonic Distortion Plus Noise (THD+N): ≤0.1% (@ 10w into 4Ω)
Alpine SBV-10-WRA 10in Water Resistant Subwoofer:
    Speaker Size: 10 inch
    Location: Under passenger seat
    Recommended Amplifier Size: For use with 500 Watt amps
    Vehicle Specific: For use with 4 door Wrangler JKs only
    Rated Waterproof: IP66 Rating
    Peak Power: 1050 Watts
    Root Mean Square (RMS): 350 Watts
    Nominal Impedance: 2 Ohm
    Frequency Response: 45-200Hz
    Wiring Pigtail: OEM-grade Molex 2-pin connector
Installation Notes
Installation Difficulty:
Skill Level 2 IconLevel 2Intermediate
Installation Time: 1-2 hours
Parts Included
KTA-200M
  • KTA-200M 4-Channel Power Pack Amplifier
  • Wiring Pigtail
  • PowerStack Bracket
SBV-10-WRA
  • Subwoofer Housing
  • Subwoofer Speaker
  • Wiring Pigtail
Warranty
One Year Limited Warranty
  • Size: 10"
  • Location: Front Seat
  • Shipping Weight: 25
  • Shipping Dimensions: 20in x 20in x 15in (L x W x H)
  • Jeep Wrangler Unlimited 4-Door (JK)
  • 2018 Jeep Wrangler Unlimited 4-Door (JK)
  • 2017 Jeep Wrangler Unlimited 4-Door (JK)
Share Your Thoughts
Review Summary
Shared Media
Questions
Customer Submitted Photos
Alpine KTA-200M Mono Power Pack Amplifier with SBV-10-WRA 10in Water Resistant Subwoofer Reviews